Krušnohor přestal přijímat nabídky do VŘ v obálkách

/
Tobogan / blog 
/
Krušnohor přestal přijímat nabídky do VŘ v obálkách

Krušnohor přestal přijímat nabídky do VŘ v obálkách

20. 6. 2017 09:25   Bára Horsáková

20 Jun


Jednání výboru řídil poprvé v Mostě ředitel družstva František Ryba ve své nové funkci – coby předseda Rady bytových družstev severočeské oblasti. Jako vždy ale měl pro účastníky jednání překvapení.

PŘEKVAPENÍ##

Oznámil, že Krušnohor přestal přijímat nabídky do výběrových řízení klasickou cestou – tedy formou obálek. Firmy nově předávají své nabídky elektronickou cestou.

Krušnohor je tak zřejmě jediným bytovým družstvem v Česku, které se rozhodlo jít cestou inovativního řešení veřejností citlivě vnímaného tématu.

František Ryba v této souvislosti připomněl ještě jiné (dřívější) prvenství Krušnohoru – program Integri.
„Ekonomiku děláme jako vy, používáme softwarový program Integri. Rozšířil se již na 30 družstev po celé republice. Na programu pořád pracujeme, vylepšujeme jej,“ zdůraznil František Ryba.

VÝBĚROVKY JINAK##

V době zasedání výboru Rady byla v provozu 14 dnů již zmíněná další novinka. „Objednali jsme si program na výběrová řízení. Nabídky přijímáme pouze elektronickou formou. Je na to speciální program,“ seznámil přítomné ve stručnosti František Ryba.

Podle jeho vyjádření program na výběrová řízení elektronickou formou již používají České dráhy, ČEZ a další obří státní firmy.

„Jsou v něm různá zabezpečení, aby se obsah nedal ovlivňovat. Pracujeme už jen elektronicky. Kdyby někdo přinesl nabídku v obálce, tak mu ji vrátíme. Výzva zní jasně,“ zdůraznil František Ryba.
Podle jeho vyjádření se firmy již seznámily s novinkou a umějí ji v praxi aplikovat. „Naučili jsme je to,“ řekl František Ryba a dodal: „Kdyby se objevila další firma, její zástupce pozveme a během dvaceti minut jim vysvětlíme postup, následně jim pošleme aplikaci a oni svoji firmu jejím prostřednictvím přihlásí.“

ZAUTOMATIZOVANÉ POSTUPY##

Krušnohor nevyhlašuje veřejná výběrová řízení. Organizuje vnitřní výběrová řízení. „Obesíláme firmy, které si vybereme společně se zástupci výborů družstevních samospráv nebo společenství vlastníků jednotek,“ vysvětlil František Ryba.

Novinkou je doslova nadšený. „Je to docela zajímavé. Je to hodně zautomatizované,“ nechal se slyšet.

USNADNĚNÍ PRÁCE##

Novinka hodně usnadňuje práci technikům. Program dokáže automaticky vygenerovat dokumenty, které jsou v rámci výběrového řízení potřebné.

Program si všechny informace načte z databáze poskytnuté zájemci o účast ve výběrovém řízení a technikům automaticky vytvoří smlouvu, která má být s firmou uzavřená. Pracovníkům technického úseku a úseku inženýrské činnosti tak odpadá spousta papírování, vyhledávání velkého množství informací atd. „Automaticky se dělají smlouvy a věci, které potřebují technici v rámci výběrového řízení. Musím říci, že byť nejsem velkým příznivcem těchto záležitostí a klasická kniha, v níž jsme měli napsané jméno a další údaje, byla mnohem lepší než dnešní slavné počítače (smích), tak přece jen nový program na výběrová řízení mě opravdu zaujal. I pro nás – odpůrce výpočetní techniky – je to moc hezké, zajímavé a hlavně racionální,“ se smíchem zhodnotil František Ryba.

Pozval přítomné na novou návštěvu do Mostu – na prezentaci programu. „Můžete se přijet podívat. Naše vedoucí úseku inženýrské činnosti Hana Jánská vám ráda všechno ukáže, předvede, seznámí s detaily. Je to opravdu moc zajímavé,“ lákal ředitel družstva a předseda Rady v jedné osobě František Ryba.

JAK TO BĚŽÍ##

„Velká výběrová řízení děláme v představenstvu družstva. Přijde technik, zástupce výboru SA/SVJ z domu, sedí tam dohromady asi 14 lidí. Společně se účastní organizace výběrového řízení. Technik má u sebe veškerou dokumentaci. Když se někdo ze zúčastněných na něco zeptá, tak mu technik vytáhne z desek výkres, ukáže mu ho, vysvětlí co a jak. Nám ale teď došlo v souvislosti s přechodem na elektronickou verzi výběrových řízení, že technik nemá co vytáhnout. Proto se právě nyní provádí v mé kanceláři, kde zasedá představenstvo a probíhají výběrová řízení, technická úprava, která zajistí vždycky před zasedáním představenstva, že sjede od stropu plátno, uvede se do provozu projektor a bude propojen s notebookem přítomného technika. Ten bude promítat např. stavební výkresy na plátno. To je největší novinka, kterou se v Krušnohoru nyní intenzivně zaobíráme,“ podtrhl František Ryba.

Zdroj: www.sbdkrusnohor.cz