E-aukce šetří Znojmu miliony korun. Díky komplexnímu přístupu

/
Tobogan / blog 
/
E-aukce šetří Znojmu miliony korun. Díky komplexnímu přístupu

E-aukce šetří Znojmu miliony korun. Díky komplexnímu přístupu

9. 1. 2017 09:49   Bára Horsáková

9 Jan


Díky správnému nastavení elektronických soutěží na výběr dodavatelů elektřiny a plynu se městu Znojmu v minulých měsících podařilo meziročně ušetřit milionové částky. E-aukce se Znojmo rozhodlo využít i pro soutěžení ceny silové elektřiny a plynu pro rok 2017. Jde přitom o příklad praxe, kdy veřejný zadavatel vstupuje do aukce s jasně definovanou představou.

Tak třeba u e-aukce na silovou elektřinu hrálo zásadní roli už to, že si zadavatel, konkrétně Správa nemovitostí města Znojma, příspěvková organizace, soutěž rozdělila do sekcí. Tedy na elektřinu ve vysokém a nízkém tarifu.

„Před započetím aukce jsme pečlivě sledovali vývoj burzy a správně vyhodnotili, že situace na trhu je příznivá a že by nám e-aukce přinést úspory. Dodavatele e-aukce přiměla snižovat ceny po korunách, což ale v konečném důsledku mělo milionový efekt,“ říká Tomáš Šturala, který je ředitelem příspěvkové organizace.

Ve výsledku se povedlo ušetřit městu i všem jeho příspěvkovým organizacím, pro kterou se spotřeba soutěžila, na elektřině skoro milion a půl a na plynu dokonce pět milionů oproti předchozímu roku. Podobné úspěchy veřejných samospráv, jejichž hospodaření je pod drobnohledem občanů, vyžadují především pečlivé zadání soutěže samotné. Nejlépe tak, aby „napínavá hra“ s dodavateli byla od začátku pevně kontrolou a očekávaný výsledek se nakonec dostavil.

„Museli jsme si vytvořit zadání tak, aby vše bylo v pořádku už po právní stránce. Aukce na elektřinu začala na ceně čtyři a půl milionu a trvala zhruba dvě hodiny. Počet snížení ceny ze strany dodavatelů během této doby dosáhl čísla dvě stě šedesát šest, což znamená, že firmy klikli dohromady 266 krát, aby snížili nabízenou cenu,“ zdůrazňuje Šturala. Podle jeho slov úspěšné aukci předcházel týden příprav ve spolupráci s firmou Proebiz, která pro Znojmo zajišťuje technickou podporu.

„Byla to však komplexní práce, do které se kromě naší organizace zapojila také externí agentura řešící právní servis kolem výběrového řízení. Bez vzájemné kooperace by se to nemohlo podařit,“ doplňuje Šturala s tím, že podobný postup chtějí v budoucnu opakovat i u dalších komodit.

„Příklad Znojma potvrzuje, že i městská samospráva, která má za sebou několikaleté zkušenosti se stovkami e-aukcí, se může posunout o výrazný krok vpřed a transparentně šetřit v řadu milionů. Zvláště když si zakládá na kvalitní přípravě, která vede k nákupům podle jasných kritérií,“ komentuje e-aukce starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Zdroj:
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/E-aukce-setri-Znojmu-miliony-korun-Diky-komplexnimu-pristupu-470235